Restaurování parket v Rotterdamu

Cesta do Rotterdamu tentokrát nebyla jen výletem do Holandska. Jel jsem restaurovat parkety se Saar Berks, jednou z nejlepších parketářek Holandska. A co nás čekalo?

Krásné, staré a časem zašlé, trochu poničené, místy vyšisované a místy vylámané parkety. To pro nás znamenalo hodně mravenčí práce. Ale krásné práce. A spokojený majitel i skvělý výsledek za to stojí.

A něco z Rotterdamu

Rotterdam jako druhé největší město Holandska má nejen bohatou historii a řadu památek, ale je také městem moderní architektury a je druhým největším přístavem na světě.

Tentokrát jsem se konečně podíval do Továrny Van Nelle. Bývalá továrna na tabákové výrobky, kávu a čaj je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Architekt Leendert van der Vlugt z architektonické kanceláře Brinkman & Van der Vlugt spolu se stavebním inženýrem J.G. Wiebengou vypracovali v letech 1925–1926 projekt. Jedná se o komplex budov ve funkcionalistickém slohu s prvky konstruktivismu. Rok po dokončení v roce 1932 ji navštívil architekt Le Corbusier a popsal ji jako čistou stavbu, která je příkladem moderní architektury.

Továrna byla v provozu do roku 1996. Přestavba, která probíhala v letech 1999 – 2006 si vyžádala 50 miliónů Eur. Komplex budov může poskytnout zázemí pro 70 – 100 malých a středně velkých firem z oboru kreativního průmyslu, přízemí se využívá pro různé výstavy a společenské akce. Nicméně budoucnost komplexu Kreativní továrny je nejistá s ohledem na vysoké náklady provozu.

V roce 2015 byla Továrna Van Nelle zařazena na seznam Top 25 Most Beautiful Factories in the World.

Odkaz na stránky VAN NELLE FABRIEK

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek