Olej, vosk nebo lak

Každý, kdo má dřevěnou podlahu, ať už se jedná o parkety nebo prkna a ať je podlaha z dubu, buku, jasanu, smrku nebo jiné dřeviny, určitě někdy řešil, jakou si vybrat pro svou podlahu povrchovou úpravu.

Každý typ povrchové úpravy má své výhody a nevýhody. A proto by si každý měl vybrat podle svých požadavků na výsledné vlastnosti. V každém případě povrchovou úpravou ochráníme svou podlahu před znečištěním a částečně mechanickým opotřebením.

Hlavní rozdíl mezi olejem a lakem

Příprava pod povrchovou úpravu dřevěné podlahy je podobná, podlaha se zbrousí brusivem různých zrnitostí od hrubé až po jemnou, případně se vytmelí a poté se povrchově upraví.

Olej impregnuje dřevěnou podlahu zevnitř a ponechává póry dřeva prodyšné. U olejů bez vosků je snadná lokální oprava škrábanců a jiných poškození.

Lak se nanáší na povrch dřeva v několika vrstvách a póry dřeva jsou tím uzavřeny. Lokální opravy jsou složitější a záleží i na staří a konkrétním laku, zda je to možné tak, aby to nebylo vidět.

Olej a tvrdý voskový olej

Olej se obvykle nanáší ve dvou vrstvách. Nanášené vrstvy oleje se strojově rozleští. Technologie se mohou lišit podle konkrétního výrobku. Když si sáhnete na podlahu ošetřenou olejem ucítíte dřevo a teplo. Olej je tradiční povrchová úprava, kterou používali i naši předkové. Olej zvýrazní přirozenou kresbu dřeva. Tvrdé voskové oleje vytvoří na povrchu podlahy slabou vrstvu, která zůstává prodyšná. Podlahy ošetřené olejem reagují na klimatické podmínky rychleji než podlahy ošetřené lakem. Aby olejovaný povrch byl stále jako nový, doporučujeme používat pravidelně mýdlo na olejované parkety a ošetřující olej na doplnění. Všechny výrobky na údržbu můžete koupit v naší firmě PARQUET RENSPOL.

Lak

Lak se obvykle nanáší ve třech vrstvách válečkem a povrch se dále neleští. Když si sáhnete na lakovaný povrch ucítíte lak a povrch je chladnější než u oleje. Lak vykreslí kresbu dřeva podle typu základního laku. Lak na vodní bázi kresbu příliš nevykreslí. Lepšího zbarvení docílíme lakem s alkoholem, rozpouštědlovým lakem nebo olejem. Lak vytvoří na podlaze ochrannou vrstvu, která je odolná proti vlhkosti a chrání podlahu před opotřebením podle typu laku od běžného zatížení po vysoké komerční. Laky mohou mít různé stupně lesku od ultra matných až po lesklé. Údržbu lakovaného povrchu doporučujeme hlavně vysáváním a vytírat dle návodu a pouze s použitím vhodných výrobků.

Více najdete v našich návodech zde nebo nás kontaktujte.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek